Talentovani Tešnjaci na putevima nauke, Irfan Jabandžić

Irfan Jabandžić rođen je 2.12.1990. godine u Doboju od oca Hamdije i majke Sabihe rođene Hasaničević.

Djetinjstvo provodi na Krndiji, gdje završava OŠ Rešad Kadić, nakon čega upisuje Gimnaziju Musa Ćazim Ćatić. Srednju školu završava odličnim uspjehom te biva odabran za učenika generacije 2005-2009. Tokom srednje škole isticao se na takmičenjima iz fizike, gdje u dva navrata osvaja treće mjesto na nivo Federacije BiH.

Pored nastavnih aktivnosti, aktivno se bavio šahom, gdje je osvojio brojne nagrade na omladinskim prvenstvima u BiH. Na seniorskim prvenstvima Tešnja osvaja dva puta treće mjesto.Po završetku srednje škole upisuje Elektrotehnički fakultet u Sarajevu kojeg završava 2014. godine. Diplomirao je (bachelor ciklus) na odsjeku za automatiku i elektroniku sa srednjom ocjenom 9,3, dok je magistrirao (master ciklus) na odsjeku automatiku i elektroniku sa srednjom ocjenom 9,95 čime je postao dobitnik priznanja Zlatna značka Univerziteta u Sarajevu, koje se dodjeljuje za postignuti izuzetan uspjeh tokom studija.Po završetku fakulteta, radi kao inžinjer za embedded (ugradbene sisteme) u dvije firme na području BiH koje se bave softverskim i hardverskim razvojem embedded sistema.

Nakon dvije godine provedene u razvoju embedde uređaja, u oktobru 2016. godine pridružuje se Internet Technology and data Science Lab (IDL ab) istarživačkom institutu u sklopu Univerziteta Ghent i istraživačkog instituta IMEC u Belgiji.U sklopu IDLab-a radi na doktorskoj disertaciji u oblasti wireless (bežičnih) komunikacija i mreža. Glavne oblasti interesovanja su mu u oblastima wireless komunikacija i mreža, sa fokusom na fleksibilne i adaptivne MAC arhitekture, koegzistenciju heterogenih wireless tehnologija i dinamičku alokaciju radio spektra. Autor je dva naučna rada iz oblasti bežičnih komunikacija i koautor mnogih drugih.

Pored istraživanja u oblasti doktorske disertacije, učestvuje i u drugim projektima u okviru istraživačke grupe. Najznačajniji uspjeh ostvaruje sa kolegama iz Genta i Antwerpena, dizajnirajući wireless mreže kreiranim od strane 40 drugih univerziteta. Nakon tri godine dugog takmičenja organizovanog od američke organizacije DARPA-e i uspješnog razvoja finanlnog sistema, osvajaju šesto mjesto na završenom takmičenju organizovanom u Los Angelesu.

Tešanj News