Denis Bećirović i Željko Komšić uputili u proceduru državni zakon o imovini

Prijedlog državnog zakona o imovini upućen je u utorak u zvaničnu proceduru Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.Kako je saopšteno predlagači su Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, i Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.“

Ovo je jedan od najsloženijih i najvažnijih zakona u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini. Zajedno s velikim brojem stručnjaka na pripremi ovog zakona radili smo više od šest mjeseci”, rekao je Bećirović.

Istakao je da je prije upućivanja zakona razgovarao i sa predsjednicima stranaka bosanskohercegovačke orijentacije koji su također podržali tekst ovog zakona.

Važno je okupljati bosanskohercegovačke snage oko kapitalnih pitanja za državu. Bosanskohercegovačka politika mora znati šta hoće i to što hoće mora pretočiti u pravne i druge akte. Pri tome, strogo ćemo voditi računa da se naša politika odvija u okvirima Ustava BiH i zakona Bosne i Hercegovine i poslovnika o radu državnih organa vlasti.

Prema članu 8 predloženog zakona o imovini, Bosna i Hercegovina je nosilac prava vlasništva nad cjelokupnom državnom imovinom. Entiteti i drugi nivoi vlasti u BiH mogu koristiti i upravljati onom državnom imovinom koja im je potrebna za vršenje njihovih pojedinačnih nadležnosti u mjeri u kojoj su ovlašteni ovim ili nekim drugim zakonom koji donese Parlament BiH. Ovaj zakon je u interesu svih ljudi u BiH i uvažava potrebe i interese svih nivoa vlasti u BiH”, naglasio je Bećirović.

Pojasnio je da zakon predviđa da su u BiH svi dužni da poštuju i vode računa o pravnoj stečevini Evropske unije.“Državna imovina reflektira državnost, nezavisnost i teritorijalni integritet koji pripadaju isključivo državi BiH, a ne entitetima. Državna imovina je fundamentalni element da državna vlast bude suštinski, a ne formalno suverena vlast. Ne zaboravimo, i odlukom Ustavnog suda BiH, zauzet je konačni i obavezujući pravni stav, a to je da je država BiH nasljednik imovine Socijalističke, odnosno Republike BiH i imovine bivše SFRJ.

Dakle, reguliranje tog pitanja je u nadležnosti državnih organa vlasti. Također, Sporazum o sukcesiji navodi da državna imovina, prema tom sporazumu, pripada BiH. To su neoborive činjenice. Da zaključim, Bosna i Hercegovina kao i sve druge članice Ujedinjenih nacija mora imati sve prerogative nezavisne i suverene države uključujući i državnu imovinu”, istakao je Bećirović.

n1info.ba