Saša Aćić za “Avaz” o najavi prebacivanja poslovanja iz RS: Poslodavci u FBiH su u povoljnijem položaju

Unija poslodavaca i Privredna komora RS jučer su od entitetskih vlasti zatražili suspenziju odluku o najnižoj plaći u RS za 2024. godinu. Prema odluci Vlade RS, usvojenoj krajem decembra, minimalna plaća u ovom entitetu od januara bi trebala iznositi 900 KM.

Predsjednik Unije poslodavaca RS Saša Aćić kaže za “Avaz” da je i tokom razgovora o utvrđivanju minimalne plate ukazivano da je rast sa 700 na 900 KM nerealan, da nije baziran na makroekonomskim pokazateljima, te da će urušiti kompletan ekonomski i sistem socijalne stabilnosti.

Negativni efekti-

Povećanje od 28 posto prije svega urušava produktivnost u kompanijama, pa zbog toga kompanije razmišljaju o preseljenju kapitala. Tome treba dodati i situaciju da mi u zadnja dva kvartala imamo smanjene narudžbe, a s druge strane imamo već ozbiljan udar zbog pada tražnje u EU.

Sve to zajedno ukazuje da potencijalno možemo imati vrlo negativne efekte već u februaru – kaže Aćić za “Avaz“.Govoreći o produktivnosti pojašnjava da je minimalnih 900 maraka zagarantirano čak i onima koji ne dolaze na posao ili ne ispunjavaju normu pa će, ako se ova odluka počne primjenjivati, radnici i sa nešto većim primanjima izgubiti motiv za rad.

Na pitanje zbog čega poslodavci u RS razmišljaju o prebacivanju poslovanja u FBiH, Aćić odgovara da je Vlada FBiH odobrila 2.520 KM neoporezive pomoći radnicima, te da naknade za topli obrok i regres u ovom entitetu nisu oporezovani.

Povoljniji položaj poslodavaca- Na ovaj iznos od 900 maraka kod nas se još dodaje minuli rad, topli obrok, tako da je to sve oporezivo, dok je u FBiH oporezivo 619 maraka, a topli obrok od 400 KM je neoporeziv.

Sve to zajedno dovodi u povoljniji položaj poslodavce u FBiH, što može biti motiv prelaska poslodavaca u FBiH. Generalno je loša poruka napravljena, jer se iskomuniciralo negativno, da su ljudi ovdje ukalkulisali da je nekome dat neki iznos koji nije baziran na produktivnosti – ističe Aćić.

Naglašava da je mnogo razvijenija Njemačka na kraju prošle godine bruto satnicu povećala za 3 posto, da isti procenat povećanja planiraju i za narednu godinu, dok je u RS minimalna plaća povećana za 28 posto odjednom, što u ekonomiji ne može funkcionirati.

Avaz