Hibridni tereni će se graditi zastarjelom tehnologijom, posao izgleda kao skrojen za jednu kompaniju?

Hibridni tereni će se graditi zastarjelom tehnologijom, posao izgleda kao skrojen za jednu kompaniju?
Hibridni tereni će se graditi zastarjelom tehnologijom, posao izgleda kao skrojen za jednu kompaniju?

Predsjednik Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH Vico Zeljković danas je objavio da se došlo na korak bliže izgradnji 12 hibridnih terena u Bosni i Hercegovini, te da su na adresu Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH stigle dvije ponude.

Jednu ponudu zajednički su poslale kompanije SIS Eastern Europe ltd i Bucomerc d.o.o., a drugu konzorcijum WICKR group AS, Hellasod SA i Tarkettsports b.v.

Kompletan projekat izgradnje svih 12 terena trebao bi koštati negdje oko 20 miliona maraka, a televizija N1 došla je u posjed ugovora koji je UEFA potpisala sa Nogometnim/Fudbalskim savezom BiH po pitanju izgradnje terena. Naš savez će od krovne evropske fudbalske asocijacije dobiti ukupno 1530547 eura pomoći za ovaj projekat, odnosno negdje oko tri miliona KM. Ostatak novca savez će morati namiriti iz svojih izvora.

Prema saznanjima televizije N1, samo dvije ponude su došle na adresu Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH, jer je u tenderu zahtijevano da se projekat izvodi na zastarjeli način. 

Moderna tehnologija je već nekoliko godina ovakav način gradnje učinila zastarjelim, te se zbog toga postavlja pitanje zbog čega N/FS BiH želi manje kvalitetne i jeftinije hibridne travnjake od onih koji su danas u Evropi i svijetu standard?

Odgovor se možda nalazi u jednom dopisu koji je poslat na adresu N/FS BiH prije neko vrijeme, u kojem se direktor firme “Grassmax systems sarl” Marc Vercammen žali na uslove tendera, jer samo jedna kompanija od svih na čije je adrese poslat tender, radi sa takvom tehnologijom.

Među zahtjevima N/FSBiH našle su se mašine koje su teške do 6 tona.

“Samo jedna kompanija koristi tako lake i male mašine. Ona nema ni 30 izgrađenih terena sa tom mašinom, koja je na tržištu tek od prije dvije godine, i koja je imala izuzetne poteškoće u radu nakon što je puštena u rad, a kompanija je imala brojne pritužbe od klijenata, sa kojima vas možemo staviti u kontakt”, napisao je Vercammen.

To nije bio jedini uslov koji je u tenderu išao na stranu samo jednoj kompaniji. Tu je i broj i vrsta filamenta koji će se koristiti za šivenje i izradu terena.

“Šest filamenata, 6000 dtex – 6600 dtex. Samo jedna kompanija koristi ovo vlakno koje je, usput rečeno, prevaziđeno. Tržište je evoluiralo do korištenja vlakna od minimalno 9000 dtex, zbog toga što se tanko 6600 dtex vlakno sravni veoma brzo, što stvara probleme kada dođe vrijeme za godišnje održavanje travnjaka. Niko na tržištu, osim jedne kompanije, više ne koristi vlakno od 6600 dtex!!”, kategoričan je Vercammen.

Kako nezvanično saznajemo, kompanija koja koristi zastarjelo vlakno je jedna od kompanija koja se prijavila na tender. Druga je, također saznajemo iz izvora bliskih N/FS BiH, izmijenila svoje mašine i način rada kako bi konkurisala.

“Iznenađujuće je, pošto se projekat finansira iz UEFA-inog Hattrick programa, da bi UEFA mogla pristati na tako zatvorene tenderske situacije, umjesto da postoji zdravo nadmetanje.”, jedan je od zaključaka direktora kompanije Grassmax systems sarl, uz poruku da se oni neće uključiti u tender ukoliko zahtjevi N/FSBiH ne budu ispravljeni.

Budući da njihove kompanije među ponuđačima nema, izvjesno je da će 12 hibridnih terena u BiH biti lošije kvalitete odnosu na ono kakvi bi trebali biti, a zabrinjavajuće je da veliki dio zahtjeva N/FS BiH ide na ruku samo jednoj kompaniji.

sport1.oslobodjenje.ba