Brojna negodovanja u Mostaru: Testova ima, ali nedostaje ljekara

Na PCR testiranje Mostarci mogu prema uputi doktora, a oni koji mimo preporuke ljekara žele da se testiraju moraju platiti antigenski test, koji ZZO ne pokriva

Informacija da domovi zdravlja u Mostaru provode samo deset PCR testiranja dnevno, dok se ostali pacijenti upućuju na antigenske testove, naišla je na brojna negodovanja. Iz Sveučilišno-kliničke bolnice Mostar kazali su kako testova ima sasvim dovoljno, ali napominju da je bolničko osoblje limitirano koliko uopšte testiranja mogu stići u jednom danu.

– Ima dovoljno PCR testova, to nijednog trenutka nije dovedeno u pitanje. Ono o čemu se ovdje radi je limitiranost, odnosno koliko se može tehnički uraditi u jednom danu. Jednostavno, dolazimo do nekih maksimalnih kapaciteta. Da biste dobili rezultate testiranja, potrebno je provesti određenu proceduru koja iziskuje i po nekoliko sati rada. Ograničeni smo resursima, ljudstvom, jer doktori na mikrobiologiji rade u dvije smjene svaki dan i ovo je nešto sa čime se suočava svaki centar koji provodi testiranja, tako da to nije ništa specifično kod nas, što se tiče tog limita. Imamo primjera u Hrvatskoj i Evropi da se sada uvode ti antigenski testovi, poručuje glasnogovornica Sveučilišno-kliničke bolnice Mostar Adrijana Pandža.

Napominje kako PCR testove rade samo osobama za koje doktori odrede da je potrebno, dok oni koji uprkos preporuci liječnika obiteljske medicine žele da se testiraju, mogu raditi antigenske testove koje trebaju sami platiti, jer ih Zavod zdravstvenog osiguranje ne subvencionira.

– Uputnice izdaju porodični doktori preko domova zdravlja koji dalje upućuju na testiranje u bolnicu. Doktori su ti koji na osnovu kliničke slike pacijenta odluče dalje ko ide na PCR testiranje, a ko na antigensko, naglašava Pandža.

Dodaje kako se komercijalna testiranja i dalje vrše neometano, te da u ovom dijelu nema promjena.

Izvor: Oslobodjenje.ba