VLADA HNK NOVAC ZA HITNE SLUČAJEVE DALA RTV HERCEG BOSNE I PRIVATNIM KOMPANIJAMA

VLADA HNK NOVAC ZA HITNE SLUČAJEVE DALA RTV HERCEG BOSNE I PRIVATNIM KOMPANIJAMA
VLADA HNK NOVAC ZA HITNE SLUČAJEVE DALA RTV HERCEG BOSNE I PRIVATNIM KOMPANIJAMA

Vlada HNK i Ministarstvo finansija ovog kantona prekršili su zakon o izvršenju budžeta jer su novac namijenjen za hitne i nepredviđene situacije dali privatnim kompanijama čiji su vlasnici bliski predsjedniku HDZ-a Draganu Čoviću i njegovoj RTV Herceg-Bosne. Premijer Vlade je HDZ-ov Nevenko Herceg, ministar finansija SDA-ov Adnan Faladžić. Dva mjeseca ove institucije nisu željele dostaviti Žurnalu spisak korisnika jer kriju kome su dali novac

Piše: Branka Mrkić-Radević

Dok opstruiše održavanje izbora u BiH blokiranjem izdvajanja novca, HDZ u Hercegovačko-neretvanskom kantonu posredstvom svojih kadrova odanim partnerima poklanja milione konvertibilnih maraka.

Više od pet miliona KM imala je Vlada HNK na raspolaganju za reagovanje u kriznim situacijama prošle godine. Potrošila je četiri i po miliona. To su sredstva tekuće rezerve koja se dodjeljuju interventno. Stranka demokratske akcije i Hrvatska demokratska zajednica pobrinule su se i ovaj put da novac dođe do onih kojima je – najmanje potreban.

Server za obračun plata, službena vozila, plata za inspektora, stotine hiljada KM poticaja privatnim preduzećima bliskim Hrvatskoj demokratskoj zajednici, novac za Radio-televiziju Herceg-Bosne, Lovački savez Herceg-Bosne, osiguranje vozila, sportski klubovi (više od milion KM), kupovina namještaja, informatičke opreme, opremanje kabineta, plate u Uredu za zakonodavstvo…

Ovo je samo dio stavki na koje je Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona potrošila više od četiri i po miliona KM tekuće rezerve. Iako je prvobitno u budžetu za sredstva tekuće rezerve bilo planirano tri miliona KM, rebalansom budžeta ovaj iznos povećan je na pet miliona i sto hiljada KM.

Zakoni o izvršenju budžeta jasno preciziraju da se novac iz tekuće rezerve i interventna sredstva koriste isključivo u hitnim i nepredviđenim situacijama. Taj novac Vlada je rasporedila manjim udruženjima, nekim javnim institucijama, ali su najznačajniji iznosi otišli privatnim kompanijama i najpodobnijem mediju u ovom kraju – RTV Herceg Bosna.

Prvog decembra 2021. Ured premijera Neveka Hercega iz tekuće rezerve izdvaja 400 hiljada KM za podršku bolnicama u Konjicu i Radio-televiziji Herceg Bosne (br. 38). Posao sudova i tužilaštava svakako je da utvrdi kako je i po kom osnovu finansiranje RTV Herceg Bosne hitna situacija koja se treba finansirati iz tekuće rezerve.

Javni novac Marušić često namiče i HVIDRI. Njegova kompanija Marinada ima samo jednog uposlenika. I tada Nevenko Herceg, pored privrednika u BiH koji grcaju u gubicima uzrokovanim višegodišnjim krizama različite prirode, novac daje stranačkom čovjeku Marušiću.

„Sitnije“ stavke, tek po 15, 30, 40 ili 50 hiljada KM odlazile su na nabavku službenih automobila, opremanje kancelarija, a plaćano je čak i štampanje. Samo mali broj stavki djeluje kao da zaista zaslužuje da se nađe na ovoj listi – pomoć za ugrožene zemljotresom u Petrinji, obnova kuće izgorjele u požaru i sl.

Po kom kriteriju se od ovih sredstava može plaćati server za obračun plata, a što je precizirano odlukom od 28. maja prošle goidine i za šta je planirano 30 hiljada KM?

Zašto su premijer Nevenko Herceg i ministar Adnan Faladžić pristali da se od ovog novca finansira nabavka opreme za zgradu Skupštine? Materijalni troškovi za Agenciju za privatizaciju u HNK? Plate u Uredu za zakonodavstvo? Zamjena UPS sistema u Sudu u Mostaru? Plate vježbenika u iznosu od čak 50 hiljada KM? Odbrana po službenoj dužnosti Kantonalnog suda u Mostaru?

CRNA-HRONIKA.INFO